ADAR – Pokročilý jaderný reaktor řízený urychlovačem

Anotace

Předkládaný projekt si klade za cíl ve spolupráci s Texas A&M University, College Station, TX, USA výrazně posunout úroveň vědeckého poznání v oblasti designu, vlastností a funkce pokročilého jaderného reaktoru řízeného urychlovačem s tekutým palivem ve formě chloridových solí. Jedná se o reaktorový systém s vysokým stupněm inherentní a pasivní bezpečnosti, minimálním množstvím generovaných dlouze žijících vysoce radioaktivních odpadů a možností transmutovat vyhořelé palivo z konvenční jaderné energetiky, thorium, ochuzený uran či spalovat plutonium z jaderných zbraní. Cílem projektu je také v rámci širokého komplexního českého týmu popsat a vyplňovat bílá místa v oblasti poznání tohoto systému v problematice základního designu, funkce, neutronického, termohydraulického i multifyzikálního výpočtu; obecně v oblasti fyziky reaktorových systémů s tekutými chloridovými solemi a v oblasti fyziky urychlovačem řízených reaktorových systémů; v oblasti jaderných dat pro vysoké energie neutronů; v oblasti metod detekce neutronů a gama a zpracování signálů z měření včetně pokročilých metod dekonvoluce neutronových energetických spekter v oblasti nad 20 MeV; v oblasti chemických vlastností eutektických směsí chloridových solí a v oblasti korozní stálosti a odolnosti materiálů v jejich prostředí. Projektový tým je na české straně složen ze zástupců šesti pracovišť čtyř českých vysokých škol a jednoho pracoviště ústavu akademie věd české republiky; na americké straně se na řešení podílejí týmy ze dvou různých fakult pod koordinací vyčleněného univerzitního pracoviště Nuclear Power Institute. Významným cílem projektu je tady také prohloubení vědecké spolupráce v rámci týmu a s americkým partnerem a vytvoření funkčního mezinárodního týmu akademických a vědeckých pracovníků, postdoků, doktorandů a studentů magisterských a bakalářských programů.

Základní informace k projektu:

• Typ projektu: tuzemský
  • Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy